Menu

Cita a Cynamon

Najít toho správného psa pro City poslední vrh, mi zabralo opravdu hodně času. Našla jsem spoustu krásných psů, ale ne ty, které jsem pro svůj chov hledala.

Pro náš vrh D jsem vybrala: Ch Cynamon Cieply Dom

Chtěla jsem zkombinovat pevné zdraví psů a předků (zdravé klouby, bez alergií či jiných nemocí), kvalitní exteriér, aby měl pes výbornou hlavu, správný front, tj. dobře uloženou lopatku a správnou délku ramene. Dále, aby měl pes zajímavý rodokmen který mám ráda, tedy předky z Afriky, Austrálie nebo Ameriky. V neposlední řadě musel mít pes vynikající přátelskou, nebojácnou povahu. Samozřejmě se mi musel líbit typově, být elegantní s dobrý formátem, mít pěknou barvu bez černé srsti a černé masky, to už ovšem byla drobnost. Jak sami čtete, nebylo toho málo co jsem požadovala a byla to téměř posedlost. Zdálo se mi absolutně nemožné, takového psa najít.

  • narozen 07.01.2009 / výška 70 cm / váha 44 kg
  • plnochrupý s nůžkovým skusem
  • HD A/A, ED 0/0, OCD neg.
  • majitel: Paulina Uryś, chovatel: Edyta Gwarda-Grusczyńska

Podařilo se mi najít Cynamona!

Našla jsem Cynamona, který všechny tyto moje požadavky splňoval. Své oko jsem u tohoto psa musela přimhouřit jen nad jeho výškou 70 cm a nad lehce spáditou záďí.

Tolerance

Cita mi dala 19 potomků ze dvou vrhů a u všech psů je výška v rozmezí standardu. Sourozenci Cynamona a jeho předkové, jakož i předkové City, nemají s výškou problémy. Fakt, že je Cynamon o 1 cm vyšší než říká standard (výška u psa 63-69 cm s tolerancí 1 cm) s radostí přehlédnu.

Exkluzivita

Na začátku října 2012 jsem oslovila majitelku Cynamona – Paulinu Uryś/PL. Seznámila jsem ji s mým chovatelským plánem použít Cynamona pro poslední vrh mojí City a ona souhlasila. Cita je jediná fena v ČR a SR, kterou Cynamon kryl a já tímto velmi děkuji Paulině za tuto možnost.

Cynamon

Cynamon a více o něm

Cynamon pochází z vrhu C chs Cieply Dom v Polsku. Je z vrhu pěti štěňat (2 pejsci a 3 fenky) – jedno štěně nestandard (tři korunky na ridge), ostatní standardní.

Cynamon je pes v horní hranici výšky, vyvážený a elegantní. Má velmi krásnou hlavu s tmavým okem. Je výborně úhlený vpředu i vzadu a má velmi dobrý hrudník. Vzhledem k tomu, že má sourozence s hnědým nosem, může být Cynamon skrytým nositelem genu pro hnědý nos, o čemž já osobně jsem přesvědčená. To ale zjistí přesně až budoucnost.

Předností City je skvělá topline, kterou předává svým potomkům a krásný dlouhý formát. Tito psi spolu tvoří krásný pár a výborně se doplňují. Oba mají krásné pevné nohy s kočičími tlapkami, jsou velmi elegantní a u obou psů si velmi cením jejich silných kostí.

Cita a Cynamon neměli nikdy žádné zdravotní problémy a taktéž netrpí žádnou alergií. Oba jsou skvělý rodinný psi, přátelský k ostatním zvířatům, lidem i dětem.

Příběh o Cynamonovi

Když jsem oslovila Paulinu se zájmem použít Cynamona v mém chovu, napsala mi velmi krásný příhěh. Ráda se o něj s vámi podělím. Psáno slovy Pauliny (růžový text):

Chovatelskou stanici, kde jsem si štěně nakonec koupila, jsem hledala téměř tři roky.

Měla jsem fenku RR, která byla velmi agresivní, proto jsem chtěla vyrovnané štěňátko. Navštívila jsem několik chs, ale nenašla jsem to, co jsem hledala.

A potom jsem se na výstavě psů seznámila s  Juzií a zamilovala jsem se. Byla klidná, kontrolovaná a stále upírala pozornost na majitele, velmi elegantní s překrásnou hlavou a krásnýma tmavýma očima. Rozhodla jsem se navštívit chovatelskou stanici, ze které Juzia pocházela – Folwark Zwierzęcy. Poznala jsem Juziiny rodiče – Kwetu‘s Zizi Mafungabusi a Jupiter of Parnassus. Byla jsem zcela uchvácena. Poznala jsem také Juziiny bratry a sestry: Jun Juzi (interšampion), Jula Juzi (junior šampion PL), Jamila Juzi (junior šampion PL) a Jumatatu Juzi (hnědonosý interšampion) a Joszko Juzi (junior šampion a šampion PL ) – všichni z nich byli úžasní! Jumatatu je jedním z nejkrásnějších hnědonosých psů, co jsem kdy viděla!
Všichni psi, kteří z této chs pocházejí, jsou charakterizováni skvělou povahou a výborným zdravím. Poté jsem jela k Edytě (majitelka Juzia) na 3-denní prodloužený víkend, abych Juziu lépe poznala. A ona zcela vyhrála mé srdce. 

Edyta letěla do Švédska navštívit Copyho (otec Cynamona). Všichni lidé mi stále opakovali, že to je „jeden z miliónu“, pes s nejlepším pohybem, nádhernou hlavou, skutečný svůdce. Po dlouhém čekání se narodilo 5 štěňátek. Hnědonosá fenka Corba, dvě fenky s černým nosem Caffe a Champain a dva pejsci Cynamon a Carmel. Carmel měl nesprávný skus a tři koruny na ridge. Cynamonovi sourozenci vyrůstají s dětmi, jsou vyrovnané povahy a přátelští. Prakticky všech pět psů má stejnou hlavu. Cynamon je nejvyšší, fenky mají kolem 65-66cm, Carmel má 67 cm.

Povaha Cynamona

Cynamon je velmi milý a přátelský pes. Rád se mazlí. Při venčení nepotřebuje vodítko, chodí na volno a je velmi poslušný.

I přesto, že Cynamon nevyrůstal s dětmi, chová se k nim naprosto perfektně. Žije v harmonii s kočkami, psy a koňmi. Je to bezproblémový, nekonfliktní pes a majitelce dělá jen radost. 

# Líbí? Sdílejte s ostatními!